کوتاه نوشتی  پیرامون خواندن

پیمان پورشکیبائی (نویسنده ، پژوهشگر و آموزگار موسیقی)

هنگامی که از آواز سخن به میان می­ آوریم آنچه نخست در یاد ما نقش می­ بندد، شعر است. شعر در کشور ما از بن ­مایه ­های ادبیات پارسی است و بسیاری از پژوهشگران جهان برای آن که رنگ و مایه ادبی و پیام حکمت گونه به آثار خویش ببخشند و عیار کار خویش را بالا ببرند از اشعار بزرگان ما در نگارش خود بهره ­ها برده ­اند. به ویژه که در آواز که آهنگ، رستاخیز می ­کند تا شعر به گونه ­ای درخشان به گوش جان شنونده برسد. در این ­باره که موسیقی خود آوایی دارد و شعر خود سخنی­، بسیار بزرگان به آن پرداخته­ اند اما برای ما آنچه درست است این خواهد بود که اگر این دو دست در دست هم دهند شکوفایی به ارمغان خواهند داشت که به آن آواز می­‌گوییم.

آنچه ایرانیان از دیرباز دوست داشته ­اند اشعاری است که با کمک موسیقی درست خوانی شده ­اند و از ورای آن رنگ و بوی حکمت ایرانی که سرشار از پند­های گران سنگ است به گوش برسد. از دیدگاه آنان مردان و زنانی که در این کار با دشواری به آموختن فن و هنر خواندن پرداخته­ اند بسیار ارزشمند هستند و از بین خوانندگان، آواز ِکسی بیشتر به دل می­ نشست که درست خوانی، موسیقی شناسی، وزن شناسی و فن سخن­گویی بهتری می­ داشت. آنچه که باید بدانید این است که برای خواندن درست باید به این واژگان اندیشید:

برگزیدن شعر

همراه شدن درست شعر و موسیقی

آفرینش و نوآوری

هر کدام از این واژگان خود زمان زیادی خواهد برد تا خواننده بتواند به کارآزمودگی برسد. ولی بگونه ­ی کلی می ­توان گفت که برای رسیدن به این بخش باید راه را از ابتدا درست برگزید.

ابتدا برگزیدن آموزگاری است که از توان و دانش آموزگاری برخوردار باشد و بتواند با بهره­ گیری از تکنیک­ های آموزشی آوایی و شنیداری  صدای شما را از بَم ­ترین تا زیر­ترین نُتی که صدای شما توان آن را دارد به زیبایی و نیرومندی برساند و گوش موسیقی شما را آموزش دهد تا به هماهنگی با نت شنیده شده خو بگیرد. تکنیک ­ها و دانش ­هایی  که می ­بایست برای خواندن آموخت چنین هستند:

نفس­ گیری

ورزش ­های قوی شدن دیافراگم و اندام آوایی

تئوری موسیقی

سُلفِژ

وزن خوانی

همراه خوانی با ساز

فراگیری تکنیک ­های خواندن

بازخوانی از خوانندگان درست خوان

سپس می بایست به تمرین و  بازخوانی کار خوانندگان درست ­خوان پرداخت تا فن و هنر بکار برده آنان را آموخت که گفته ­اند کار نیکو کردن از پر کردن است. این بخش یکی از مهمترین بخش ­ها در خوانندگی است. به یاد دارم در کارگاه ­های آموزشی که در پیشگاه استاد محمد­رضا شجریان به آموختن می­ گذراندم ایشان می ­گفتند­: خواننده آنقدر باید تقلید کند، تقلید کند­، تقلید کند تا بتواند تقلید نکند­.

به گونه­ ای نیز می ­توان گفت که در کشور ما پس از گذشت سالیانی دراز و با نگاه به پر فراز و نشیب بودن تاریخ موسیقی در دوره­ های گوناگون آواز ایرانی چند شاخه دارد:

آواز خوانی­: خواندن اشعار شاعران برجسته با ملودی­‌موسیقی‌­های برجامانده که به آن ردیف آوازی می­ گوییم.

تعزیه خوانی: خواندن موسیقی مذهبی، نوحه، تعزیه، مناجات و اذان و…

تصنیف خوانی: خواندن اشعاری  که دارای ریتم  و آهنگ ­های کوتاه هستند که در نوشتارهای کهن ایران به نقش­، نقشین، صوت­، غزل­، ترانه­، ریخته­، پیشرو و سربند شناخته می ­شوند. امروزه این شاخه نیز خود به شاخه­ های دیگری بخش می­ شود که موسیقی کلاسیک ایرانی­، موسیقی بومی یا محلی­، موسیق پاپ و… از این دسته ­اند.

در پایان این نکته گفتنی است که برای هنرجوی پیرو این راه، آموزش تنها راه درست است و همچنین داشتن صدایی نیرومند­، بدنی سالم­، رنگ صدا، نگرش به ادبیات پارسی و درست خوانی شعر، دانش وتئوری موسیقی، آفرینش و نو­آوری، بیان درست واژگان، وزن خوانی و از همه بیشتر تمرین و تمرین را در دستور کار خود بگذارد تا از دیگران پیشی بگیرد.

آوای انسان

گستره­ ی صوتی انسان گوناگون است برخی بَم  و گروهی زیر می ­خوانند:

آوای بانوان  و کودکان:

سُپرانو                               soprano       زیرترین گونه از آوای بانوان

متسو سپرانو             metsu soprano        بین سپرانو و آلتو

کنتر آلتو                           contr alto        بم ترین آوای بانوان

آوای مردان :

تنور                                      tenor        زیرترین گونه از آوای مردان

باریتون                              baritone        بین تنور و باس

باس                                      bass        بم ترین صدای مردان