هیچگاه نمی‌­توان نقش ارزنده‌­ی سازندگان چیره‌­دستِ  ساز را در کارزار موسیقی ایران  نادیده انگاشت. نوازندگان چیره ­دست و توانا هرچند از هوش و دانش بسیار برخودارند، هماره نیازمند سازآفرینان بوده و خواهند بود. کارِ دست و ساخت و ساز از چوب برای نوازنده­‌ای که می­بایست همواره از انگشتان دست خود برای نوازندگی بهره بَرد کار آسانی نیست. همچنین برای سازآفرینانی که کار سخت با دست انجام می­‌دهند نواختنی ویژه  همانند نوازندگان چیره‌­دست دشوار است. از این روی نوازنده و سازآفرین بِسان بال­های دو پرنده پَرِ پروازِ جاودانگی نغمات را می‌آفرینند تا به ستایش زیبایی­‌های گیتی بپردازند.

سازآفرینان روزگاران درازی را با پژوهش و تلاش دوشادوش موسیقیدانان سپری کرده‌­اند و گاه راه ناهموار را هموارتر ساختند. بسیاری از پیشینیان، گمنام در آرامستان هنر آرمیده‌­اند و آوای سازِ دستافریده­‌ی آنان هنوز با دستان خنیاگران به گوش می­رسد. آری، طنین اَره­، رَنده و مُغار با آواها درآمیخته و از آوند چوب و پوست و سیم بسیار گوش ­نوازند.

بلبلی را که سینه بخراشد

از دَم او صفیر نتوان یافت

منوچهری

با این سخن کوتاه تلاش خنیاگران پیشین و همروزگار را ارج می­ نهیم و به درستی که این راه سرمشق نگارش، گردآوری و پژوهش، نویسنده کتاب رازِ ساز در ساختارِ تار استاد مازیار حیدری بوده است. این پژوهشگر کتابی را پیش روی سازآفرینان و خنیاگران چیره ­دست امروز به زیور چاپ آراسته که تاکنون در ایران همانندی نداشته است. کار او سرچشمه­ ای جز عشق و مهر به سرزمین کهن ایران و فرهنگ بشکوه آن ندارد. خواندن و دانستن این کتاب برای همه­ ی سازآفرینان و نوازندگان ساز تار بی هیچ درنگی فراراه آنان در آفرینش هنری  ناب خواهد بود. چه آنانی که می­نوازند و چه آنانی که می­سازند و چه هنرجویان یا دانشجویان هنر رهرو این راه، به خوبی از این کتاب بهره خواهند برد.

تقدیم از گروه فرهنگی گَرُزمان

پیمان پورشکیبائی بهار 1399

منابع

رازِ ساز در ساختارِ تار، مازیار حیدری، نشر فرهنگ بوستان 1394

از رودِ خُشک تا بانگِ تَر،­­­­­­­­­­­­­­ پیمان پورشکیبائی، رضا جدیدی، نشر رهی 1396

استاد مازیار حیدری

استاد مازیار حیدری پژوهشگر، سازآفرین

مازیار حیدری خود از کودکی رهرو این راه بوده و به گفته­ ی خویش از درخت آموزش استادانی همچون ابراهیم سپهری ،فریدون حافظی، طاهر یارویسی ،اسدالله فرمانی (گهواره)،یدالله فرمانی و ابراهیم قنبری مهر خوشه­چینی کرده است و در دانشگاه نیز در همین راستا دانش آموخته است. کتاب راز ساز در ساختار تار نیز با دست نوشته ­ی  استادانی به نام همچون: ابراهیم قنبری مهر، فریدون حافظی، فرهنگ شریف، هوشنگ ظریف، یوسف پوریا، فرمان مرادی، زیدالله طلوعی، محمد­رضا ایلدار­ژاله ، بیاض امیر­عطایی، دکتر میر­جلال‌­الدین کزّازی با نگارش دیباچه­‌ای پژوهشی، پروفسور سید حسن امین با دیباچه‌­ای به زبان انگلیسی، دکتر عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ با نگارش دیباچه‌­ای از سوی یونسکو، برگردان تاریخچه به قلم دکتر همایون صدر محمد بیگی، خوشنویسی بیژن­ بیژنی بر روی جلد و بنیاد­هایی همچون­، کمیسیون ملی یونسکو – ایران به امضاء سرپرست کمیسیون ملی یونسکو دکتر سعدالله نصیری قیداری­، موزه موسیقی به امضاء علی مراد خوانی، موزه‌­ی کاخ گلستان به امضاء پروین ثقه السلامی، بنیاد پروفسور حسابی به امضاء ایرج حسابی­ و ویراستاری ندا شیروی، ف­. رستا و پیمان پورشکیبائی نگارنده‌­ی این مقاله مُهر جاودانگی یافته و بر گنجینه­‌های فرهنگی ایران ارمغانی ارزشمند افزوده است.

نگارنده با شورمندی بسیار و نگاهی عاشقانه و ژرف اندیش آنچه در توان داشته بکار گرفته و با پژوهشی گسترده دراز سالیانی را برای یافتن تارهای کهن ایران زمین از پستوی خانه‌­ها، موزه‌­ها، شهرها و ده کوره‌­ها را در نوردیده تا این دستافریده و ارمغان­ ایرانیان­­ به ­جهان را با نگاهی پژوهشی و علمی ثبت و نقشه‌­برداری کند. آنچه او به پیشگاه رهروان هنر سازآفرینی سازتار و خُنیاگری به ارمغان داده بسیار در خور ارج و ارزش است.

کتاب راز ساز در ساختار تار

بخش نخست کتاب به آموزش درودگری و آشنایی با ابزارهای سنتی و صنعتی، چوب شناسی، رنگ کاری چسب شناسی می­پردازد. در بخش دوم کتاب نگارنده تاریخچه­‌ی تار و بزرگان سازسازی ایران زمین همچون فرج‌­الله، خواچیک، یحیی، ملکم، جعفر صنعت، حاجی­‌آقا و شاهرخ را به خواننده می­شناساند. در بخش سوم که بسیار برای نوازندگان و شناخت ساز ارزشمند است نگارنده تارهای ایرانی را که از چند رُخ عکاسی شده را در یک نگاه در پیش دیدگان خوانند گذاشته و آنگاه تارهای ارزشمند به یادگار مانده از سازآفرینان را به‌تنهایی عکسبرداری کرده و موشکافانه به واکاوی و ویژگی­های ساختاری این دست آفریده­‌ها پرداخته و راز ساخت آنها را آشکار می­کند. در بخش چهارم نگارنده با دانایی و فراست به گونه‌­ای بسیار دقیق و مهندسی­ شده از سازهای کهن ارزشمند الگوبرداری کرده و برای هموار کردن راه سازآفرینان ابعاد، اندازه­‌ها و نقشه‌­های گوناگونی از سازهای کهن را فراراه ساختن آنان پیشکش داشته است. در بخش پنجم از بزرگان سازآفرین همروزگار خویش همچون،ابراهیم قنبری­‌مهر، پدر سازسازی نوین ایران، یوسف پوریا، فرمان مرادی، محمد­رضا ایلدار­ژاله، محمود فرهمند و بیاض امیر­عطایی را به خواننده می­شناساند. در بخش ششم او کار را تمام کرده و با نگارش­، عکس و فیلمی که به همراه کتاب است­، ساخت یک تار را از آغاز تا پایان در پیش دیدگان هنردوستان به فرجام می­رساند.

آنچه از این ارمغان ارزنده برمی‌­آید دستاوردهایی است که در سال­های آتی پیش رو خواهد بود. به این بیاندیشیم وکمی در پرواز خیال، نوای تارهایی را بشنویم که با الگوهای گوناگون در گذشته ساخته شده است. چه نوایی به جز تار یحیی از تار به گوش می­رسیده است؟ بی­‌گمان دارای زنگ و رَنگ­‌های آوایی گوناگونی بوده است.تنها بخشی از این نواها  از این گنجینه­‌ی ارزشمند دوران گذشته گردآوری گردیده و در نوار کاست­‌هایی به نام  گنج سوخته اندکی شنیدنی است و نمی توان برای داشتن کیفیت نه چندان خوب، چیز زیادی از آن برداشت کرد.

تار کرم خانی

تار کرم خانی موزه کاخ گلستان از کهن­‌ترین تارهای ایران زمین

تار دستافریده یحیی

تار دستافریده یحیی این تار ازآنِ زنده یاد فرهنگ شریف است.

اکنون با تلاشی که این پژوهشگر عاشق کشیده و دراز سالیانی چند از تارهای کهنی که در جایجای ایران بوده الگوبرداری کرده است می­توان بر این امید بود که هوشمندانی سازگر و جوانانی با دانش به جای ساخت یک الگوی تکراری به ساخت الگوهای دیگری که در این کتاب به زیبایی شناسانده شده است نیز بپردازد. ازدیگر سوی، جان تشنه­‌ی خنیاگران ایرانی که کار بازی با دل را دارند تا از بار این سَر و اندیشه‌­های ناخوشایند بکاهند نیز دو­چندان خواهدبود. آنان نیز می­‌باید که با زخمه بر رشته­‌های آن، نوای ناشیده این تارها را از ژرفای تاریخ آن بیرون کشیده تا با گوش جان ایرانی شنیده شوند.

همچنین  این کتاب به گونه‌­ای  بی‌­مانند، از ویژگی­‌های تارهای کهن آن‌چنان سخن رانده و با کمک تصویر و نقشه نشان داده است که دست دلالان و کژروانی که تارهای کم ارزش را  به نام­های دروغین از سازندگان گمنام با نرخ­هایی گزاف می­فروختند کوتاه خواهد کرد. چرا که همه‌­ی الگو ها با مهر شناخته شده و ریزه کاری­های هر سازآفرین در این کتاب آشکارا بیان و نگاره شده است. با ارزش­تر این ­که این کتاب با بهره‌­گیری از عکس­ها، الگوها و نوشته­‌های گوناگون ساخت تار را از آن ایرانیان دانسته است.

تار بانو منو شیرازی

تار با الگوی بسیار کهن تر از این روزگار در تابلوی نقاشی ابوالقاسم تبریزی

در دست بانو منو شیرازی از کلکسیون ایمری انگلیسی

از دیرباز با نگاه به جغرافیای ایران زمین و با دارا بودن انبوهی از درختان توت­، گردو، ون و چند درخت دیگر در جایجای ایران زمین ساخت این ساز با گذر زمان بهترین صدا را از چوب توت برای کاسه و گردو برای دسته و سرپنجه بیرون کشیده است. آنچه ما اکنون می­‌شنویم نوایی خوش است که سال­ها رنج آموختن و ساختن و آزمون را پشت سر نهاده تا به نسبت طلایی خود رسیده است. تار ایرانی بی­‌گمان ارمغان ایرانیان به جهان است و بنا به کارورزی­‌های نگارنده این آموزگار کوچک که سال­هاست در راه خُنیا همچنان آموزش می­‌بیند از انگشت شمار سازهایی است که با شنیدن آن جغرافیای ایران در خیال می‌­آید و به گویش ایرانی همانند شعر، ملودی­‌های استوار و نوایی بی­‌مانند دارد. سازی است که دوران آموزش نوازندگی آن به گفته استادان عمری دو رقمی می­خواهد تا بیانی زیبا یابد. دارای ساختاری توانمند از نظر اجرای موسیقی است. در پژوهش‌­های انجام شده ردی از این ساز را در کتاب­‌ها نمی­‌یابیم ولی سر و کله‌­ی آن ناگهان در دوران صفوی پیدا می‌­شود. بنا بر افسانه­‌ها ساخت آن به ابونصر فارابی آفریدگار کتاب الموسیقی‌­الکبیر نسبت داده شده  که پر بی‌راه هم نیست.

فرخی هر روز یکی دولت و هر روز یکی غژ

هر روز یکی نزهت و هر روز یکی تار

فرخی سیستانی

رفت و با لاله رخان دامن صحرا بگرفت

با می و چنگ و نی و بربت و رود و دف و تار

قاآنی

روش  دست گرفتن ساز و نواختن آن در گذشته و امروز تفاوت­‌هایی دارد. یکی از ویژگی­های آسان نوازی که خود ریشه در خِرَد ایرانی دارد تار نوازی نشسته و بر روی پاست. آنچه در عکس‌­های به یادگار مانده از نوازندگان پیشین دیده می‌­شود تار بر روی سینه جای دارد که روشی کهن­‌تر است وتاری که برای این روش ساخته می­شده به تار روسینه‌­ای شهرت یافته و امروزه یکی از آن الگو­هایی است که به دست فراموشی سپرده شده است. خوشبختانه استاد مازیار حیدری این ساز را نیز بازآفرینی کرده‌­اند و یکی از این سازها را نیز به موزه­‌ی موسیقی اهدا کرده‌­اند، تنی چند از نوازندگان نیز آن را می­‌نوازند. ناگفته نماند این تار با ساز تار آذری تفاوت بسیاری دارد.

آقا حسینقلی و میرزا عبدالله

آقا حسینقلی و آقا میرزا عبدالله، نواختن تار ایرانی بر روی سینه

کلنل علی نقی وزیری

کلنل علی­نقی وزیری نواختن تار نشسته بر روی پا

پیرامون تار ایرانی بسیار سخن و پژوهش شده که در این جا تنها به بخش­­‌هایی بسنده کردیم تا خواننده بتواند منطق گفتار را بهتر دریابد.آنچه باید به آن بیشتر اندیشید این است اکنون که استادی دلسوز و دانا پس از سال­ها تلاش و رنج بسیار در جای‌جای ایران و با سختی و دشواریِ رفتن نزد استادان، کلسیونرها، موزه­‌ها و… که بدین سادگی هم نبوده کاری را فراهم آورده و نقشه­‌ها و اندازه‌ها را در پیش دیدگان و در کتابی نفیس به چاپ رسانده، اندکی هوشمند بودن سازگرها را می­‌طلبد تا با نگاه بر نقشه‌­های چاپ شده از سازهای کهن سازهای نو را بازآفرینی کنند و نوازندگان نیز بدون تیزمغزی آن را پذیرا باشند تا نوای گمشده­‌ی تار را به قول شعری از سردبیر برگ هنر استاد اقبال معتضدی به این باغِ تار ارمغان دهند تا آوای تار از تاری درآید و همچون نوای تار بخروشد و به آنی دل را برباید.

الگوی تار رضی مراغه 1الگوی تار رضی مراغه 2

نمونه ­ای از نقشه ­های تهیه شده از تار رضی مراغه

الگوی تار فرج الله کاسه بزرگ

الگوی تار فرج الله کاسه بزرگ

به امید شنیدن آواهای ناشنیده‌ا­ی از تار، با شعری از باباطاهر عریان این سخن را به پایان می‌­برم و برای استاد مازیار حیدری که با مهر به ایران کتاب راز ساز در ساختارتارِ با ارزش را به گنجینه‌­ی کتاب­های ارزنده­‌ی ایران ارمغان دادند آرزوی تنی درست و دلی خرم دارم.

دلی دارم چو مرغ پاشکسته         چو کشتـی بر لب دریا نشسته

همه گویند طاهــر تار بنواز        صدا چون می­‌دهد تار شکسته

باباطاهر