پریوش پورشکیبایی، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه شیراز

سرکار خانم استاد پریوش پورشکیبایی حقوقدان و استاد دانشگاه­، از فروردین ماه یک‌هزار و سیصد و شصت و پنج گردش زیبای خورشید را از پایتخت فرهنگی و تختگاه بنیان­گذاران تمدن، شهر زیبای شیراز نظاره­‌گر بوده است. او در خانواده­‌ای که فرهنگ، هنر و ادب سرمشق و راه زندگی بود بالید و پس از گذراندن دوره‌­های دبستان تا دبیرستان، به سال 1383 در رشته « حقوق» به دانشگاه امام خمینی قزوین راه یافت و با رتبه ممتاز این رشته را پشت سر گذاشت. کنجکاوی و روان پرسشگرش او را بر آن داشت تا ­با کوشش خود یکی از وکلای خوب کانون وکلای دادگستری استان فارس شود و پس از چندی با رتبه ششم در آزمون اختبار درجه‌­ی «­وکالت پایه یک دادگستری» را دریافت کند. سپس دانشنامه­‌ی کارشناسی ارشد خود را در رشته­‌ی «حقوق جَزا وجُرم شناسی» از دانشگاه علامه­‌طباطبایی تهران با کسب «رتبه­‌ی اول دانشگاه» در بین دانش آموختگان آن دوره دریافت کرد. این حقوق­دان آگاه از همان آغاز به گونه­‌ی علمی و عملی به امر پژوهش و تحقیق در راستای دانش حقوقی پرداخته و بسیاری از مقاله­‌های وی در مجله­‌های علمی پژوهشی،­ علمی ترویجی، علمی آموزشی و همایش‌­های ملی به چاپ رسیده است.

سرکار خانم پریوش پورشکیبایی، این حقوق­دان پرکار و آگاه ­در زمینه­‌های گوناگون حقوقی و کیفری در پیشه‌­ی راهگشای وکالت هماره دوست­دار بازپس‌­گیری حق از دست رفته‌­ی هم میهنان خویش است. هم­ زمان با پیشه­‌ی وکالت، دیرزمانی است که در دانشگاه­‌های گوناگون همانند مراکز آموزش علمی کاربردی “دادگستری استان فارس، خبر شیراز­، فرماندهی انتظامی استان فارس، ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی شیراز، علوم پزشکی کوار، آباده، سازمان زندان­ها، دانشگاه پیام نور واحد کوار و …” در دروس حقوقی به پیشه­‌ی تدریس و پژوهش دل خوش دارد.

با سپاس از سرکار خانم استاد پریوش پورشکیبائی که به سفارش گروه فرهنگی گَرُزمان مقاله ارزشمند و آگاهی بخش “نگاهی کوتاه بر قوانین حمایتی پدیدآورندگان آثار با تاکید بر حقوق مالکیت ادبی و هنری” را پژوهش و به زیبایی گردآوری کردند تا به دوستداران این وبلاگ ارمغان گردد.